A beruházási célú vidékfejlesztési pályázatokra 1600 milliárd forintnyi támogatási igény érkezett be, amely 500 milliárddal több a meghirdetettnél, ezért megemelte a tárca az egyes pályázatok keretösszegeit, például a precíziós gazdálkodás területén a 100 milliárd forintos géptámogatási keretösszeget közel a duplájára kellett emelni – jelezte az Agrárminisztérium helyettes államtitkára egy szerdai előadásában.
Hatalmas esélyt kaphat Magyarországon a vidékfejlesztés a 2027-ig tartó új uniós költségvetési ciklusban, hiszen soha nem látott mértékű források állnak rendelkezésre a következő években a Vidékfejlesztési Programban – mondta a Portfolio-nak Harnóczi György, az OTP Agrár főosztályvezetője. Kiemelte, ugyanakkor arra még nem lehet pontos választ adni, hogy a már meghirdetett források mellett milyen támogatásokra lehet a következő években pályázni, hiszen sok minden múlik azon, mit tartalmaz majd Magyarország most készülő stratégiai terve az új KAP-ban. Az azonban már biztos, hogy minden eddiginél hangsúlyosabban jelennek meg a környezet- és klímavédelmi törekvések, és olyan rendelkezések is lesznek, amelyek nagyobb támogatást biztosítanak a kisebb gazdaságok számára.
Kevés országnak sikerült fellépnie a legfejlettebbek közé, de volt néhány, tehát nem lehetetlen - mondta Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz újraválasztott elnöke, a párt vasárnapi, tisztújító kongresszusán.
Az őszi ültetési program már javásban zajlik, 19 megyében, 514 településen történik faültetés, ahol összesen 14 ezer fát helyeznek a földbe a helyi önkormányzatok és a civil szervezetek az adott térség állami erdőgazdaságával, valamint az Országos Erdészeti Egyesület helyi csoportjainak közreműködésével - közli az agrártárca.
Néhány napja már jelezte Nagy István agrárminiszter, hogy szeptember végén várhatóan megjelenik a takarmány előállító üzemek fejlesztéseit támogató 50 milliárd forintos keretösszegű uniós pályázati felhívás, csütörtökön pedig arra hívta fel a figyelmet a tárca közleménye, hogy ez meg is történt, közzétették a pályázatot, amely majd október 27-én nyílik meg.
Az Agrárminisztérium 2021-ben a Vidékfejlesztési Program keretében 527 milliárd forint összegben ír ki új pályázatokat - jelentette be Nagy István agrárminiszter a napokban az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Az ökológiai termesztést negyvenmilliárd forint keretösszegű uniós pályázati kiírással segítik jövő év január elsejétől – hívta fel a figyelmet Nagy István agrárminiszter pénteken a Győr-Moson-Sopron megyei Rábcakapiban. Az „Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása” című vidékfejlesztési pályázat társadalmi egyeztetése idén augusztus elején zajlott, és az anyag szerint várhatóan 3 ezer gazdálkodó kap majd támogatást. Frissítés! Később kiderült, hogy ezt a pályázatot már októberben megnyitják egy hónapra.
Hétfőtől, azaz szeptember 13-tól már lehet pályázni a gomba előállító üzemek fejlesztésére szóló uniós felhívásra, amelynek keretösszege 20 milliárd forint a Vidékfejlesztési Programban – hívta fel kedd délelőtti közleményében a figyelmet az agrártárca vezetője.
Júniusban újabb öt pályázatot hirdet meg az Agrárminisztérium (AM) a Vidékfejlesztési programban, egyebek közt a precíziós gazdálkodásra átállás ösztönzésére - jelentette be a szaktárca mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára kedden Budapesten. Ezzel párhuzamosan egy vidéki rendezvényen Nagy István agrárminiszter azt jelezte, hogy mától július 22-ig benyújthatók a kisebb állattartó telepek fejlesztését célzó pályázatok, a támogatásra rendelkezésre álló keretösszeg 30 milliárd forint.
Az állattartó telepek fejlesztésére tavaly nyár végén kiírt pályázat keretösszegét a népszerűségének köszönhetően 50 milliárd forintról 260 milliárd forintra emelték és más pályázati kereteket is további 70 milliárd forinttal megemeltek – jelentette be egy pénteki eseményen Nagy István. Az agrárminiszter azt is jelezte, hogy idén már a következő hónapokban 600 milliárd forint értékben írnak ki új beruházási pályázatokat a Vidékfejlesztési Programban, köztük újabb állattartó telepek kisebb léptékű fejlesztésére.
Soha nem látott mértékű pénzt tervez fordítani a kormány a vidék felzárkóztatására a következő években és ehhez hozzáigazítja nemcsak a pályázatokat, de az egész intézményrendszert - tudtuk meg Nagy Istvántól. Az agrárminiszter a Portfolio-nak adott interjújában elárulta: a legtöbb pályázat elbírálásának mára már hat hónapra redukált időtartamát négy hónapra csökkentenék, részben a folyamatok egyszerűsítésével, részben a humánerőforrás bővítésével. A tárcavezető arról is beszélt, hogy ennek érdekében 20 százalékos kapacitásbővítést terveznek az agrártámogatások terén a kormányhivataloknál és az államkincstárnál. Elmondása szerint a vidékfejlesztési programnak köszönhetően minden befektetett 1 euróból 1,46 euró jön létre. Mindezek mellett Nagy Istvánnal beszélgettünk az első vidékfejlesztési pályázatok várható időpontjáról, tartalmáról, az agráregyetem átalakításának legfontosabb mérföldköveiről, az öröklést és az integrációt ösztönző törvények fontosságáról, valamint az ellátásbiztonságról is. Úgy vélekedett, hogy a jövő nemzetstratégiai feladata a kiskereskedelmi láncok piacán megfigyelhető hazai tulajdonarány bővítése.
2021-2027 közötti időszakban 750 milliárd forintos támogatás jut az élelmiszeripar szereplőinek – hangsúlyozta az Agrárminisztérium egy csütörtökön kiadott közleményében.
Történelmi pillanatnak vagyunk tanúi azzal, hogy a kormány radikális mértékű támogatást nyújt a magyar vidék fejlesztésére, azonban még nem látható, hogy a jelenlegi intézményrendszer hogyan kezeli majd a beruházási forrásokat - hangsúlyozta a Portfolio-nak adott interjújában Hollósi Dávid, a Takarékbank Agrár Üzletágának ügyvezető igazgatója, aki szerint előnyös lenne, hogy a döntéshozók megkérdezzék a bankok szakértőit arról, mit finanszíroznának szívesen. Az agrárfinanszírozási szakemberrel beszélgettünk Lengyelország példájáról, a magyar mezőgazdaság által megtermelt 700 milliárdos profit szerkezetéről, a vidékfejlesztési források várható hatásáról, az agrárképzés fontosságáról, valamint arról, hogy javaslata szerint a hazai mezőgazdaságnak még az agrárkockázati-tőkealap finanszírozás kidolgozásával lehetne sokat segíteni.
A kormány átalakítja a vidékfejlesztési források finanszírozását, az eddiginél sokkal nagyobb önrészt tesz hozzá a kormány a nemzeti költségvetésből, több ezer milliárd forinttal bővítve a program keretösszegét, ami 2027-ig szól. Ennek hatása azonban akár 2029-ig érzékelhető lesz, vagyis kilencéves időtávon tervezhet most a kormány. Ez alapjaiban alakíthatja át a vidék-város viszonyát, fejlődési pályáját, az eddigi forráselosztáshoz képest.
Egy évvel ezelőtt jelentették be az uniós pénzből finanszírozott Vidékfejlesztési Program erdőtelepítési támogatásainak növelését, ami meghozta a várt eredményt, hiszen 20 ezer hektárnyi erdő és ipari ültetvény létesítésére adtak be kérelmet a gazdák, így ez trendfordulót jelent Magyarországon – jelentette ki Zsigó Róbert, a családokért felelős tárca nélküli miniszter parlamenti államtitkára a Bács-Kiskun megyei Dávodon pénteken.
Az Európai Parlament és az Európai Tanács - az Európai Bizottság ellenkezése ellenére – június 30-án megegyezett szakértői szinten abban, hogy a korábban javasolt egy évvel szemben kétéves legyen az átmeneti időszak a Közös Agrárpolitikában (KAP), ami nagyobb biztonságot jelent a termelők és a finanszírozó bankok számára egyaránt – mutat rá kommentárjában Mezei Dávid. A Takarékbank agrártámogatásokért felelős ügyvezető igazgatója azonban azt is megjegyzi, hogy az Európai Bizottságnak még lehet esélye megakadályozni ezt arra hivatkozva, hogy az Európai Zöld Megállapodásban lefektetett célok mellett is elkötelezték már magukat a tagállamok.
Az infláció magas,ű drasztikus kamatemelések jöhetnek.
Hiába csökkent a Fed, a hitelkamatok csak emelkednek.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Megérkezett év végi, korlátozott ideig elérhető Signature-akciónk!
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?